Da Ukraine og Sverige tirsdag aften spillede EM-ottendedelsfinale, var det en noget uventet spiller, der blev matchvinder.
Nemlig den tidligere FC Midtjylland- og SønderjyskE-angriber Artem Dovbyk, som i Superligaen ikke havde den store succes, mens han for Ukraine ikke var tiltænkt en større rolle.
Men skæbnen ville det anderledes, siger han efter kampen ifølge UEFA.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det må være skæbnen. Jeg har ikke ord. Det var kun på grund af omstændighederne, at jeg skulle på banen. Træneren sagde, at jeg skulle hjælpe holdet og vente på min chance, og han instruerede mig i at være i feltet hele tiden og vente på det rette moment, siger Dovbyk og tilføjer:
- Jeg ser ikke mig selv som en helt, selv om alle siger, at jeg er det. Jeg begynder først nu at komme tilbage til mig selv, og jeg tror ikke, jeg kommer til at sove i nat. Det bliver en lang nat.
Dovbyk forlod FCM sidste sommer, da han rykkede til ukrainske SK Dnipro.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.
Skriv kommentar