Med 15 mål i 28 kampe i den belgiske liga for Anderlecht, er der helt naturligt begyndt at florere rygter om et muligt sommerskifte for danske Anders Dreyer.
Det belgiske medie Het Nieuwsblad skrev i starten af marts, at Anderlecht skulle være klar til at sende den tidligere FC Midtjylland- og Esbjerg-profil afsted til sommer, såfremt en klub er villig til at betale omkring 10 millioner euro - svarende til cirka 75 millioner kroner.
I sidste uge blev Ebbe Sand, der arbejder som agent for Elite Consulting, og som har Anders Dreyer i folden, spottet på Anderlechts træningsanlæg.
Til tirsdagens presseseance i landsholdslejren på Marienlyst Strandhotel forholdt Bold 25-årige Dreyer det og spurgte her ind til fremtidsplanerne.
- Nu har jeg trods alt været rundt omkring i Europa og prøvet forskellige steder. Jeg synes, at det, vi har lige nu i Anderlecht, er meget specielt, fordi vi selvfølgelig også er en masse danskere.
- Jeg ved godt, at fra sommer kan det splitte, og vi kan være rundt omkring, men jeg kender klubben og selvfølgelig også træner (Brian Riemer, red.) og sportslederen (Jesper Fredberg, red.). Men hvad der skal ske, det ved jeg simpelthen ikke.
Artiklen fortsætter efter billedet

I forhold til at du har konkurrenter på landsholdet, der spiller i top fem-ligaer, er det så noget, du sigter efter for at få mere spilletid her?
- 100 procent. Det er selvfølgelig klart, at da jeg skiftede fra Midtjylland til Anderlecht, så var det for, at jeg ikke skulle tage det helt store step. Lige som dengang jeg tog fra Midtjylland til Rubin Kazan.
- Det er for lige at få et mellemstep, inden man forhåbentlig har gjort det så godt, at kan komme ud i en top fem-liga, siger Anders Dreyer.
Selv om drømmen er klar, så stjæler det ikke fokus hos den offensive Anderlecht-profil, som stortrives i det belgiske.
- For helt ærligt, så er det jo ikke noget, jeg lige tænker over.
- Jeg har det mega godt i Belgien, jeg har det mega godt i Anderlecht, og min kæreste har det mega godt i Bruxelles, og det skal man vægte lidt højt, mener kantspilleren.
Anders Dreyer har været i Anderlecht siden januar sidste år, og i alt står han noteret for 22 mål i 50 kampe.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere


Anderlecht
Danmark




































