Bundesliga -Düsseldorf-anfører forlænger trods nedrykning
2020-07-06 17:18:49
Foto: Getty Images

Düsseldorf-anfører forlænger trods nedrykning

Fortuna Düsseldorfs kaptajn, Adam Bodzek, forlænger sin kontrakt med et enkelt år, så den løber frem til næste sommer. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Fortuna Düsseldorf skal i næste sæson spille 2. Bundesliga, efter det ikke lykkedes for Mathias 'Zanka' Jørgensen og co. at forlænge opholdet i Tysklands bedste række. 

Det ville nok få flere profiler til at kigge sig om efter en ny arbejdsgiver, men det er ikke tilfældet for holdets anfører, Adam Bodzek.

Hans kontrakt stod til at udløbe ved udgangen af denne sæson, men den 34-årige midtbanespiller har valgt at forlænge kontrakten med et år mere. 

- Jeg er stadig trist og skuffet over den foregående sæson. Det gør utroligt ondt, at vi for sjældent var i stand til at belønne os selv for vores indsat og dermed ikke blive i ligaen. 

- Derfor er jeg glad for, at min tid hos Fortuna ikke stopper her, men at jeg kan hjælpe med en en ny start i den kommende sæson, siger Bodzek til klubbens hjemmeside. 

Bodzek kom til klubben fra MSV Duisburg i 2011, og vil altså kunne fejre 10-års jubilæum hos Fortuna Düsseldorf næste sommer. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce