Det engelske ligaforbund, EFL, har mandag offentliggjort, at tre kampe må flyttes som følge af UEFA's planlægning af Champions League.
Det sker, efter UEFA har placeret Liverpools Champions League-kamp mod Atletico Madrid onsdag den 9. september - samme aften som Everton skulle møde Wolverhampton i Carabao Cup.
EFL oplyser, at datoen for Everton-Wolverhampton allerede var blevet bekræftet over for lokale interessenter, inden UEFA offentliggjorde sit Champions League-program.
EFL tog derfor kontakt til UEFA mandag morgen for at undersøge mulighederne for at finde en løsning.
Ifølge EFL ønskede UEFA dog ikke at flytte Liverpool-Atletico Madrid.
- Det blev gjort klart, at de ikke var villige til at overveje at flytte Liverpool-Atletico Madrid og dermed undgå konsekvenserne for de øvrige kampe, skriver EFL i en udtalelse.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det betyder, at tre kampe nu må rykkes.
Everton-Wolverhampton i Carabao Cup flyttes fra 9. til 16. september, mens Liverpool-Tottenham i samme turnering rykkes fra 16. til 15. september.
Derudover er Championship-opgøret mellem Wolverhampton og Portsmouth blevet flyttet markant. Kampen skulle oprindeligt være spillet 16. september, men er nu først programsat til 20. oktober.
EFL peger samtidig på, at det engelske ligaforbund allerede gennem de seneste sæsoner har foretaget en række ændringer for at tage hensyn til udvidelsen af UEFA's europæiske turneringer.
Det gælder blandt andet, at tredje runde af Carabao Cup er blevet fordelt over to uger, ligesom der er indført særlige regler for lodtrækningen for at undgå konflikter med Champions League og Europa League.
EFL lægger derfor ikke skjul på sin frustration over UEFA.
- Dette gør UEFA's manglende vilje til at samarbejde endnu mere frustrerende, ikke mindst for fansene hos de fem klubber, som nu bliver berørt, skriver EFL.

Travlt i FCK - Moukoko ud og Carrizo ind
Hattrick | Afsnit 9I dagens Hattrick starter vi med en rækker transfers i FC København. Maher Carrizo er på vej ind, Youssoufa Moukoko på vej ud, og så har klubben forhørt sig på Oliver Sørensen.
Læs mere
Champions League
Carabao Cup























