- Det her er under al kritik!
Thomas Mikkelsen lagde ikke skjul på, hvad han mente og tænkte om Brøndbys præstation mod Vejle.
Den 42-årige Brøndby-keeper fik overraskende spilletid på Vejle Stadion, fordi Patrick Pentz blev udvist.
Faktisk var det en besynderlig aften for Thomas Mikkelsen, fordi han var rejst med til Vejle som tredje keeper. Han skulle slet ikke være i truppen.
Men han endte med at sidde på bænken, fordi Gavin Beavers fik en skade under opvarmningen. Og da Pentz så rødt måtte Mikkelsen i målet.
Han kom ind, tog et straffespark fra Mads Enggård, men der blev dømt omspark, fordi han havde forladt stregen. Og så scorede Jelle Duin sikkert fra pletten.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg får besked fra dommeren om, at jeg har forladt stregen. Men det er svært at blive stående så lang tid, når Vejle-spilleren også stopper.
- Jeg synes, han er længe om at sparke. Derfor jeg måske kommer til at tage et skridt for langt ud, forklarer Thomas Mikkelsen, der var chanceløs på sparket fra Jelle Duin.
Han var dybt frustreret over det, han havde været vidner til, hvor Brøndby for anden uge i træk tabte til et af bundholdene.
- Vi mangler kynisme og ærgerrighed. Det vi har præsteret de seneste to kampe har simpelthen været under al kritik, erkender Thomas Mikkelsen.
Han er overrasket over, at Brøndbys bundniveau har været så lavt som tilfældet har været de seneste to kampe.

Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix/Ritzau Scanpix.
- Vi kan ikke være det her bekendt overfor os selv og fansene, sammenfatter Thomas Mikkelsen, der for tredje gang slår fast, at Brøndbys præstationer de seneste to kampe har været under al kritik.
Det var første gang i karrieren han er blevet skiftet ind undervejs i en kamp.
- Det håber jeg ikke kommer til at ske igen. Det er svært at komme kold ind fra bænken i en kamp, hvor jeg slet ikke havde forventet at få spilletid. Det er lidt vanvittigt, jeg fik spilleminutter, erkender Thomas Mikkelsen med henvisning til udvisningen til Pentz og skaden til Beavers.
Nu øjner han muligheden for at starte foråret, fordi Patrick Pentz skal afsone to kampes karantæne.
- Jeg gør ikke noget anderledes. Så må jeg se, om han vælger mig.
Det er ingen hemmelighed, jeg har været skuffet over at være tredjevalg. Det ved alle, der kender mig, siger Thomas Mikkelsen, der har en aftale med udløb til sommer.
Men den 42-årige keeper har ingen planer om at stoppe karrieren.
- Jeg stopper ikke før jeg får rekorden som den ældste spiller i Superligaen, siger Thomas Mikkelsen.

Hård uge for Superligaen i Europa
Hattrick | Afsnit 159Det blev til en enkelt uafgjort og tre nederlag, da FC København, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og AGF var i aktion i de europæiske kvalifikationer i midtugen. Vi kigger på den dårlige danske uge.
Læs mere
Brøndby IF
Vejle Boldklub
3F Superliga







































