2025-09-23 21:27:57

Efter Suárez-karantæne: På en måde var pausen god for ham

Den uruguayanske angriber, Luis Suárez, har afsonet tre kampes karantæne og ventes tilbage i aktion mod New York City FC.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Major League - 19. runde

FT

NYC

0 - 4

MIA

Luis Suárez blev for nylig straffet for at have spyttet en træner fra Seattle Sounders i hovedet.

I MLS har han afsonet karantæne i de seneste tre kampe mod Charlotte FC, Seattle Sounders og DC United.

På torsdag kan angriberen gøre comeback, hvilket glæder Inter Miami-cheftræner Javier Mascherano.

– Han har trænet godt, som altid. Luis er selvfølgelig en spiller, der er vant til at spille hele tiden, så jeg forestiller mig, at han er ivrig og utålmodig efter at komme tilbage på banen, siger Mascherano.

Artiklen fortsætter efter billedet

Major League Soccer -Efter Suárez-karantæne: På en måde var pausen god for ham
Foto: Alika Jenner/AFP/Ritzau Scanpix

På spørgsmålet om karantænen valgte Mascherano at fokusere på det positive. 

– Vi gjorde ikke noget særligt med ham under karantænen – han trænede med holdet hele tiden. På en måde var pausen god for ham, fordi han havde spillet mange kampe.

Luis Suárez kan få sit comeback mod New York City FC, som ligger på fjerdepladsen – ét point foran Inter Miami.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Major League - 19. runde

FT

NYC

0 - 4

MIA

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce