Hvor skal Christian Eriksen spille i næste sæson?
Det spørgsmål stiller mange sig selv i disse uger, da danskeren har kontraktudløb i Brentford og er sat i forbindelse med en række andre klubber.
Eriksen fortalte for nylig, at han har en idé om, hvor han skal hen, men på torsdagens pressemøde forud for Danmarks kamp mod Frankrig fredag aften, ville Eriksen ikke give nogen opdatering på situationen.
- Det her er ikke det rette tidspunkt at snakke om rygter. Vi er her for at spille en vigtig landskamp, så min kontrakt og klubfremtid vil være noget, jeg kan svare på senere, siger Eriksen.
På det franske pressemøde lidt tidligere på dagen sagde Eriksens tidligere holdkammerat fra Tottenham Hugo Lloris, at Eriksen er tilbage på sit topniveau.
- Det er jeg da glad for, at han synes, siger Eriksen med et smil.
- Jeg har altid haft et rigtig fint forhold til Hugo, som jeg spillede sammen med i mange år. Det er en god keeper, og jeg har fuld respekt for, hvad han har vundet med holdet og gjort i alle de store kampe.
Danmark og Frankrig tørner sammen i Nations League klokken 20.45 fredag aften på Stade de France i Paris, hvor bold.dk naturligvis er på plads.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Danmark
UEFA Nations League A






































