2. division -Esbjerg sejrede over Kolding: Vi skal måske spille mere svinsk
2023-04-17 11:36:00
Foto: EfB

Esbjerg sejrede over Kolding: Vi skal måske spille mere svinsk

Esbjerg kom tilbage på sejrskurs og sejrede med 1-0 over Kolding IF i 2. division. Esbjerg-spiller Jonas Mortensen synes, at mandskabet styrede kampen godt til at starte med, men Koldings store fysiske styrke gjorde det svært til tider. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 23. runde

FT

EFB

1 - 0

KIF

16'
10
Emil Holten
Mål

Esbjerg fB havde besøg af Kolding IF i weekenden, og opgøret endte med at blive til stor glæde for det vestjyske klub. 

Vestjyderne vandt nemlig 1-0, og Jonas Mortensen glæder sig over de tre point. 

Han siger til klubbens Facebook-side, at Esbjerg var god i første halvleg. I anden halvleg blev det svært, da Kolding spillede med stor styrke. 

- Det var en rigtig fin og velspillet kamp især i første halvleg. Vi snakkede om inden, at de var gode i dueller, og de vil gerne gå hårdt til den. 

- Jeg synes, at det passede os fint, at vi kunne spille rundt om dem i første halvleg. I anden halvleg synes jeg, at det blev lidt mere på deres præmisser, men vi stod godt imod. Vi var gode i vores dueller, og vi var gode til at afværge duellerne, siger den 22-årige Esbjerg-spiller og tilføjer. 

- Man bliver nok nødt til at spille, som de gjorde ved at gå lidt mere i duellerne og måske spille lidt svinsk. Det gjorde de jo også. Vi kunne spille på det, så vi kunne få nogle frispark og måske trække tiden. 

- Jeg ved godt, at det ikke er kønt. Nogle gange skal man også have point, og hvis det er det, som skal til, så gør vi det. 

Med sejren kommer Esbjerg tættere på B.93 i rækken. Lige nu er Esbjerg nummer fire i 2. division og har fem point op til B.93 på andenpladsen. Esbjerg skal en tur til B.93 og Østerbro i næste opgør. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 23. runde

FT

EFB

1 - 0

KIF

16'
10
Emil Holten
Mål
Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce