

FA 2000 har haft en forfærdelig sæson i 2. division, og derfor kæmper de for livet i nedrykningsspillet, hvor de inden lørdags kamp var placeret helt i bunden med seks point op.
De skulle de op imod gæsterne fra Brabrand IF, som lå placeret lige over stregen, og dermed kunne et nederlag for FA 2000 få store konsekvenser.
Det hele gik dog op i en højere enhed lørdag eftermiddag, da FA 2000 på eget græs skabte nyt liv i jagten på overlevelse efter en god første halvleg.
Først kunne Emil Christensen nemlig gøre det til 1-0 efter syv minutter, inden Hamid Khalidan lige før pausen dukkede op og udbyggede føringen til 2-0 for FA 2000.
Det endte med at blive nogle vigtige mål, da Brabrand aldrig formåede at svare igen, og dermed kunne FA 2000 gå fra banen med en vigtig 2-0-sejr i bagagen.
De er nu på 11. pladsen i 2. division, hvor de blot er tre point efter Brabrand IF lige over stregen.
Der er dog seks runder tilbage af sæsonen, så alt kan fortsat ske i 2. divisions nedrykningsspil.


Brabrand IF
FA 2000
CampoBet 2. division

























