1. Division -FC Fredericia lader Catovic gå
2015-12-07 08:07:01
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

FC Fredericia lader Catovic gå

Admir Catovic får ikke forlænget sin aftale med FC Fredericia. Vi føler ikke helt, at vi passer sammen, siger direktør Stig Pedersen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Den svensk-bosniske angriber Admir Catovic har i løbet af efteråret vist prøver på sine kvaliteter i FC Fredericia. Fire mål blev det til i 12 kampe, men det var ikke nok til at sikre en ny kontrakt.

Klubben meddeler, at Catovic forlader Fredericia ved kontraktudløb ved årsskiftet.

- Vi er blevet enige om ikke at forlænge den nuværende aftalte. Vi har her i FC Fredericia været glade for at have Admir, og han har i løbet af efteråret vist et rigtig højt niveau - blandt andet i DBU Pokalen mod FC København og OB, siger direktør Stig Pedersen i en pressemeddelelse.

- Men Admir har måske ikke spillet lige så meget, som vi havde håbet på, og både ham og os føler ikke helt, at vi passer sammen. Derfor er vi blevet enige om, at han søger videre, mens vi er på udkig efter en lidt anden type.

Catovic blev i sommer til FC Fredericia.

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce