Janus Kyhl er færdig som sportsdirektør i NordicBet Liga-klubben FC Helsingør.
Det blev slået fast torsdag, da FC Helsingør skrev, at klubben ikke længere har råd til at have en fuldtidsansat sportsdirektør.
bold.dk har interviewet Janus Kyhl om exittet fra FC Helsingør, og da bold.dk spørger ind til afskeden, er han klar i mælet.
- Man kan lige så godt kalde en spade for en spade. Det er jo en fyring. Ved årsskiftet fik jeg at vide, at jeg skulle være sportsdirektør, og kort tid efter fik jeg at vide, at der ikke var råd til det alligevel.
- Uanset hvordan man vender og drejer det, så er det en fyring. Derfor kan man på trods af en fyring skilles som gode venner, og jeg har også sagt til Bo (FC Helsingør-ejer Bo Bay Hougaard, red.), at jeg gerne vil hjælpe ham med at overdrage så godt som muligt.
- Bo er jo en novice inden for det her felt, så der er meget, som han skal lære. Jeg vil selvfølgelig prøve at give stafetten videre til ham så godt som muligt, siger Janus Kyhl til bold.dk.
51-årige Kyhl slår dog fast, at ting hurtigt kan ændre sig i fodbold, man han har forståelse for, at FC Helsingør har tænkt klubbens økonomi.
- Det er sådan, gamet er, men jeg er da ærgerlig. Det skal der ikke lægge skjul på. Man kan vende det om og sige, at når omstændigheder er, som de er i Helsingør, giver det heller ikke nogen faglig mening at være der.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Når man ikke har råd til at have en sportsdirektør, så giver det jo ikke nogen mening at være der.
Ser mig ikke i Helsingør igen
I 2019 sagde Kyhl farvel til FC Helsingør, men i august 2022 kom han tilbage som direktør. Ved årsskiftet blev han ansat som sportsdirektør.
Man skal dog ikke regne med at se Kyhl på direktionsgangen i FC Helsingør igen.
- Jeg sagde farvel til et godt job og blev overtalt til at hoppe ind i projektet. Det var på et tidspunkt, hvor det ikke lige lå i min plan, så det er da ærgerligt at stå i den her situation så kort tid efter. Det har været en turbulent tid, men det er også fint, at det endte, som det gjorde.
Er det så sidste gang, at man ser dig på direktionsgangen i FC Helsingør?
- Man skal aldrig være kategoristisk i noget, men jeg ser ikke mig selv komme tilbage til Helsingør. Vi skilles som gode venner, og jeg ønsker dem alt det bedste med projektet, men jeg sidder ikke og drømmer om, at jeg kommer tilbage til Helsingør.
Er du skuffet?
- Skuffelse er et stort ord at bruge, men jeg er da ærgerlig. Jeg er ærgerlig over, at det på mange måder havde været bedre ikke at være med i projektet.
- Jeg glædes dog over, at jeg har fået ejerskabet tilbage på lokale hænder, og der er kommet nogle lokale ejere. Det er positivt, og det er rigtig godt for klubben.
Kyhl ville dog ønske, at han selv kunne have fået lov til at tage beslutningen angående sin egen fremtid.
- Det er altid sjovere selv at tage en beslutning om at skulle gå. Jeg tror, at man kunne tage Helsingør et spændende sted hen, og det håber jeg bestemt også, at de kommer til med klubbens setup. Jeg vil med glæde følge det på afstand, og det har jeg det fint med.
Meget oprydningsarbejde
Han siger, at der er en mening med, at beslutningen er blevet meldt ud netop nu. Det skyldes blandt andet, at FC Helsingør næsten har sikret sig top seks.
- Jeg synes egentlig, at timingen er fin. Det er også en timing i samarbejde med Bo (FC Helsingør-ejer Bo Bay Hougaard, red.), som jeg har været med til at planlægge. Der er aldrig nogen god timing for sådan noget.
Kyhl erkender også, at det ikke har været helt nemt at være direktør og sportsdirektør i FC Helsingør.
- Det er klart, at der har været rigtig meget oprydningsarbejde, og der har også været en løbende justering af ejergruppen og ejerforholdene, så der har været meget at forholde sig til.
- Samtidig har økonomien gjort, at der har været behov for at skabe nogle indtægter på spillersalg.
Den nu tidligere FC Helsingør-sportsdirektør skal lige sunde sig oven på torsdagens udmelding, men det kan være, at man ser Kyhl tilbage i fodboldbranchen en dag.
- Det vil jeg bestemt ikke udelukke. Det kommer an på projektet. Jeg mener, at jeg har meget at byde på i min karriere. Er det rigtige projekt der, kan jeg sagtens se mig selv fortsætte inden for fodboldbranchen, siger Janus Kyhl til bold.dk.
FC Helsingør er nummer seks i NordicBet Ligaen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
FC Helsingør
Betinia Liga
































