2. division -FC Roskilde skriver kontrakt med ung målmand: Er talentfuld
2023-04-19 15:28:34
Foto: FC Roskilde

FC Roskilde skriver kontrakt med ung målmand: Er talentfuld

2. divisionsklubben FC Roskilde har givet den 17-årige målmand Oscar Hjorth en kontrakt til sommeren 2025. Anders Theil roser den unge målmand, og klubben har store forventninger til ham. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 24. runde

FT

HIK

0 - 1

FCR

Oscar Hjorth er kun 17 år, men han er en af de store talenter i FC Roskilde. 

Det har klubben nu valgt at belønne med en kontrakt til sommeren 2025. 

Midlertidig træner Anders Theil siger til klubbens hjemmeside, at Hjorth kan gå en stor fremtid i møde. 

- Oscar har den rette størrelse for en keeper. Derudover har han også det rigtig mindset. Han har trænet med os i noget tid og var også med os på træningslejr, hvor han gjorde det rigtig godt. 

- Det er tydeligt, når de rutinerede spillere tager så godt imod en ung spiller, at man er godt på vej. 

- Det vidner om kvalitet og respekt for den unge mands arbejde på banen. Han er en talentfuld målmand, som vi har store forventninger til - men der skal stadig bygges på fysisk, før Oscar for alvor banker på.

Hjorth har spillet i Roskilde Boldklub siden han var fem år. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

2. div - 24. runde

FT

HIK

0 - 1

FCR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce