2023-10-27 20:56:18

FCM fik skovlen under Lyngby trods drama til sidst

Det var tæt på at gå galt for FC Midtjylland til sidst, men mandskabet vandt fredag 2-1 over Lyngby Boldklub i 3F Superligaen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 13. runde

FT

FCM

2 - 1

LYN

10'
10
Dario Osorio
Mål
23'
11
Andri Gudjohnsen
Mål
47'
21
Adam Gabriel
Mål
90'
21
Casper Winther
Rødt kort

MCH Arena dannede fredag rammen for 3F Superligaens første kamp i runde 13.

Her fik FC Midtjylland besøg af Lyngby Boldklub, der ofte har gjort livet surt for midtjyderne.

Til opgøret havde Thomas Thomasberg lavet fem ændringer, og profiler som Aral Simsir og Henrik Dalsgaard var henvist til bænken, mens Jonas Lössl sad ude med en skade.

Kampen var nærmest ikke startet, før Lyngby var tæt på at bringe sig i front. Andri Gudjohnsen kom nemlig frem til en enorm chance, men den islandske angriber fik ikke et ordentligt træf på bolden.

Det straffede FCM efter 10 minutter.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCM fik skovlen under Lyngby trods drama til sidst
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Her lagde Adam Gabriel en flad bold ind til den chilenske kantspiller Dario Osorio, som kunne skyde midtjyderne i front.

Efterfølgende pressede FCM på for endnu en scoring, men Lyngby endte med at udligne.

Sverrir Ingi Ingason viste ikke særlig flot forsvarsspil, og så kunne Frederik Gytkjær sende bolden hen til Andri Gudjohnsen, der legede med FCM-forsvaret, inden han sendte bolden ind i et tomt mål.

Efter pausen fik FCM en fantastisk start.

Her blev der slynget et hjørnespark ind, hvorefter Adam Gabriel kunne sende bolden bag Mads Kikkenborg efter klumpspil tæt på mål.

Thomas Thomasbergs tropper prøvede at lukke kampen efter målet, men bolden ville ikke ind for mandskabet.

Herefter faldt kampen i tempo, før Lyngby satte en slutspurt ind for en udligning.

I overtiden af kampen var det meget tæt på, at det lykkedes for gæsterne, men Martin Fraisl diskede op med en stor redning.

Efterfølgende fik Casper Winther direkte rødt kort for at standse en oplagt scoringsmulighed, efter at Kikkenborg havde været med oppe på et hjørnespark.

Der faldt dog ikke flere scoringer, og FCM vandt derfor 2-1.

FCM rykker med sejren op på fjerdepladsen, som FCN dog kan tage tilbage mod Brøndby på søndag. Se stillingen her.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 13. runde

FT

FCM

2 - 1

LYN

10'
10
Dario Osorio
Mål
23'
11
Andri Gudjohnsen
Mål
47'
21
Adam Gabriel
Mål
90'
21
Casper Winther
Rødt kort
Annonce

33 kommentarer

Se kommentarer
Annonce