


OB lagde torsdag bane til første kvartfinale mod FC Midtjylland, og her tog FCM en 2-1-sejr på en græsplæne, der er hårdt medtaget af vinteren.
Således har OB inden sine to hjemmekampe på det seneste måttet rydde sin bane for sne op til kampen, og derfor spillede de to hold på en ganske ujævn bane.
Det havde FCM's Alexander Scholz bemærket inden kampen, men han blev overrasket, da kampen først kom i gang.
- Jeg nød faktisk banen mere, end jeg troede, jeg ville gøre, og så troede jeg, at jeg ville fryse mere, end jeg gjorde, siger han og uddyber:
- Banen var bedre, end den ser ud. Den ser jo virkelig dårlig ud, men så dårlig var den ikke at spille på. Jeg synes, at vi og OB leverede en okay indsats på bolden.
- Man kunne jo godt have frygtet inden, at det kun ville blive lange bolde, og det var der selvfølgelig også mange af, men begge hold forsøgte at spille ind i mellem.
Med 2-1 i Odense har FCM det bedste udgangspunkt inden returkampen, men FCM kommer ikke til at stille sig ned at forsvare sit resultat.
- Vi har det bedste udgangspunkt, og OB skal jagte hos os. Men som hold er vi ikke så gode til at spille efter andet end en sejr, så jeg forventer da, at vi griber kamp nummer to an, som vi griber alle andre an.
Returkampen spilles 10. marts.

FC Midtjylland
Oddset Pokalen





































