2024-11-29 12:07:28

FCM-profil: Vi og Brøndby har Danmarks bedste fans

Kevin Mbabu blåstempler fanscenen i FC Midtjylland, der ifølge den tidligere Premier League-spiller er Danmarks bedste sammen med Brøndby. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Herning
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 5. runde

FT

FCM

1 - 2

FRA

7'
01
Hugo Larsson
Mål
48'
11
Nnamdi Collins
Selvmål
57'
12
Omar Marmoush
Mål på straffe

Det kogte på MCH Arena, da Eintracht Frankfurt torsdag aften gæstede FC Midtjylland i Europa League. 

CC-tribunen, hvor FCM's stemningsskabende fans samler sig, var prydet med en tifo, mens udebaneafsnittet i den modsatte ende var proppet til randen med højtråbende Frankfurt-fans. 

Kulissen var, som den bør være til et europæisk brag. 

Selv FCM-backen Kevin Mbabu, der har spillet adskillige kampe på flotte adresser, var imponeret over atmosfæren. 

Det fortalte han til Bold og den øvrige skrevne presse efter torsdagens opgør, der sluttede 1-2 til de tyske gæster. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Europa League -FCM-profil: Vi og Brøndby har Danmarks bedste fans
Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

I den forbindelse kom han tilmed med sin klare rangering af fanscenen i Danmark. 

- Begge fangrupperinger leverede en rigtig fed stemning. 

- Vi ved, at Frankfurt har nogle af de bedste fans i Tyskland, og vi har selv de bedste fans i Danmark sammen med Brøndby, så det var en rigtig fed atmosfære, siger Mbabu, der ærgrede sig over, at banen ikke tillod det bedste fodboldspil.

- Desværre var banen ikke perfekt, så vi kunne ikke spille perfekt fodbold, men alt i alt var det en god præstation. Vi havde chancer til at score flere mål og i hvert fald få et enkelt point.

Individuel forskel
29-årige Mbabu har flere sæsoner i Bundesligaen på CV'et. Først hos Wolfsburg og senere i Augsburg. 

Med andre ord kender han niveauet og intensiteten i den tyske liga. Hans vurdering var, at sidstnævnte parameter blev matchet torsdag aften. 

- Ja, bestemt. Der var en masse intensitet, og jeg mener ikke, at det var til at se, hvilket hold der var fra en mindre liga. 

- Forskellen var den individuelle kvalitet, som Frankfurt har i spillere som Marmoush og Ekitike, der kan skabe noget ved at lave et par driblinger.

- Men ser man bort fra det, kan vi være tilfredse. Nu skal vi arbejde på vores effektivitet, for det er det, vi har manglet i de seneste uger, afslutter FCM-backen. 

FCM spiller igen på søndag, hvor holdet gæster Vejle klokken 16:00. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 5. runde

FT

FCM

1 - 2

FRA

7'
01
Hugo Larsson
Mål
48'
11
Nnamdi Collins
Selvmål
57'
12
Omar Marmoush
Mål på straffe
Annonce

82 kommentarer

Se kommentarer
Annonce