






Det var ikke hjemkomsten, Mark Brink havde håbet på.
For første gang siden sidste sæsonskifte stod Mark Brink igen på Jysk Park – dog med en ny trøjefarve og et nyt logo. Efter fire år i Silkeborg tørnede han sammen med sin gamle arbejdsgiver på sin gamle arbejdsplads.
Det blev dog til et skuffende 2-4 nederlag for gæsterne fra FC Nordsjælland, som han søndag eftermiddag anførte.
- Det er det Silkeborg-hold, vi kender. Gode på omstillinger og en masse kvaliteter oppe foran.
- Det var vi opmærksomme på inden kampen, men vi giver alt for mange omstillinger væk, forklarer Mark Brink til Bold og resten af den fremmødte presse efter kampen.
Gæsterne fra Farum kom hurtigt bagud med 0-2, men fik kæmpet sig frem til en udligning. Derefter faldt korthuset dog sammen, hvilket ikke var acceptabelt, hvis man spørger Mark Brink.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Da vi formår at komme tilbage, og der står 2-2, der er det bare en fodboldkamp, vi ikke må tabe.
- De er et hold, der spiller mange kampe, og det skal vi simpelthen kunne håndtere bedre og kunne lægge et større tryk på dem, end vi formår at gøre i dag.
- Vi lukker for mange mål ind og er for nemme at lave mål imod, så det må vi hjem og se på.
Selvom det er skuffelsen over nederlaget, der fylder mest, så var det specielt for Mark Brink at vende tilbage til Jysk Park.
- Det var en speciel følelse. Selvfølgelig havde jeg gerne set, at vi havde vundet kampen, men det var specielt at være tilbage.
Mark Brink nåede at spille 163 kampe for Silkeborg. FC Nordsjælland og Silkeborg placerer sig i øjeblikket side om side nederst i Superligatabellen med tre point hver.
Mark Brink og resten af mandskabet fra FC Nordsjælland skal næste gang i aktion fredag d. 15. august hjemme mod FC København.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Silkeborg IF
FC Nordsjælland
3F Superliga






































