


Det ser godt ud for FC Nordsjælland.
Klubben fra Farum har gang i et godt mesterskabsspil, som foreløbigt kulminerede søndag, hvor man fik en sen sejr over Viborg FF.
Opgøret bølgede frem og tilbage, og derfor var FCN-cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, ikke udelukkende tilfreds efterfølgende, hvor Bold fangede ham.
- Jeg er nødt til bare at være glad for, at vi fik tre point.
- Jeg er jo ikke tilfreds med anden halvleg, og så skal jeg lige huske på, hvor svært det er at vinde i Superligaen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi møder et rigtig godt hold med en god plan. De drillede os i anden halvleg, så jeg er bare glad for sejren. Det var bare fedt, siger han.
FCN er aktuelt nummer tre i Superligaen med fire point ned til netop Viborg.
Men selvom det lige nu ser godt ud i forhold til jagten på metal og mulige europæisk deltagelse, så kræver FCN-træneren fokus på at blive ved med at levere.
Hvad tænker du om den bronze-kamp, som I er en del af?
- Jeg tænker meget nøgternt om det der. Det skal vi prøve at lade være med.
- Vi har også set, hvordan det så ud, da vi var nummer seks. Mange ting kan rykke sig på kort tid.
- Vi skal selvfølgelig glæde os over den start, vi har fået. Men selvtilfredsheden må sateme ikke snige sig ind.
- Vi skal sige til hinanden, at vi vil mere, og vi skal blive ved med at være fokuserede, fortæller han.
FC Nordsjællands næste opgave er en hjemmekamp mod AGF. Den kamp spilles torsdag aften.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere

FC Nordsjælland
3F Superliga




































