

Selv om FC Nordsjælland netop havde hevet en vigtig sejr i land over AGF, var Jens Fønsskov Olsen ikke bleg for at udvise ærgrelse omkring den graverende dommerfejl, der blev erkendt kort efter slutfløjt søndag aften på Right to Dream Park.
Tværtimod tog cheftræneren alvorlige vendinger i brug omkring det røde kort, som dommer Jakob Karlsen indrømmede, at han skulle have givet til Runar Norheim efter 14 minutters spil.
- Det er forfærdeligt, for det kan potentielt være kampafgørende, siger Fønsskov Olsen til Bold og understreger.
- Men det er umuligt for os at vide nu.
FCN-træneren henviser til, at det på bagkant er umuligt at sige, hvordan kampen havde udviklet sig, hvis Runar Norheim var blevet udvist. Samtidig hentyder han til, at der i hjemmeholdets lejr også var frustrationer omkring givne situationer i kampen
- Jeg har ikke set nogen af situationerne igen, men generelt vil jeg sige, at i min lejr er der rigtig mange andre ting, der kunne have gået den anden vej, som også giver anledning til frustration.
Artiklen fortsætter efter billedet

Alt i alt er Fønsskov Olsen træt af, at der Superliga-runde efter Superliga-runde er anledning til at diskutere diverse kendelser og brugen af VAR.
- Det fortsætter desværre lidt fra sidste sæson. Der er rigtig meget snak om dommerne, brugen og kvaliteten af VAR samt de beslutninger, der bliver truffet.
- Det er ærgerligt for os alle sammen, så jeg håber, at det bliver bedre på et tidspunkt.
Er det snakken om de emner, der ærgrer dig, eller er det de fejl, der opstår?
- Det er hele pakken, afslutter FCN-træneren.

Kan FCK spille i Brøndby?
Hattrick | Afsnit 19Ingen finalister må have hjemmebane i pokalfinalen, men kan FCK så spille i Brøndby, eller skal opgøret til Jylland? Du får alt det nyeste i dagens afsnit af Hattrick.
Læs mere
AGF
FC Nordsjælland
3F Superliga






























