FC Barcelona må undvære Andreas Christensen de næste måneder.
Klubbens danske stopper har delvist overrevet forreste korsbånd i venstre knæ, og træner Hansi Flick har bekræftet, at han regner med at skulle undvære AC i cirka fire måneder.
Samtidig begræder Hansi Flick midtstopperens skade.
- Det vigtigste er, at han bliver skadesfri og kommer tilbage i en god forfatning. Det er afgørende, at vi alle støtter ham.
- Han var inde i en god periode, spillede godt i vores pokalkamp mod Guadalajara og var fantastisk til træning, så det er trist.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det er sørgeligt, at han igen bliver ramt af en skade. Jeg ønsker ham alt det bedste og håber, han snart er tilbage, siger han på et pressemøde ifølge Football Espana.
Andreas Christensen har spillet 17 kampe for FC Barcelona i denne sæson.

Hård uge for Superligaen i Europa
Hattrick | Afsnit 159Det blev til en enkelt uafgjort og tre nederlag, da FC København, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og AGF var i aktion i de europæiske kvalifikationer i midtugen. Vi kigger på den dårlige danske uge.
Læs mereVed du mere om La Liga end vennerne?
Mener du, at du har helt styr på La Liga? Så er det tid til at bevise det. Sæt dit eget managerhold og mærk spændingen i hver runde – hvor selv de kampe, du normalt ville zappe væk fra, pludselig tæller.
Dyst mod venner og kollegaer i kampen om håneretten, og se hvem der reelt ved mest om spansk fodbold. Spillet starter 2. januar - sæt dit gratis hold i dag.
Med Bold+ får du adgang til eksklusive tips fra Klubhuset.

Barcelona
La Liga






































