Hansi Flick har ikke glemt Youssoufa Moukoko.
Det var den nuværende Barcelona-træner, der gav angriberen sin landsholdsdebut for Tyskland, og selvom deres fælles tid på A-landsholdet nu ligger bag dem, holder Flick fortsat øje med Moukokos udvikling.
Det fortæller han på pressemødet forud for onsdagens Champions League-opgør mod FC København.
- Selvfølgelig følger jeg hans karriere. Jeg har dog ikke talt med ham, men måske får jeg mulighed for det i morgen, siger Flick.
Det var i november 2022, at Moukoko i en alder af 17 år debuterede for Tyskland i en venskabskamp mod Oman.
Artiklen fortsætter efter billedet

Siden har angriberen blot noteret sig for en enkelt optræden mere i den tyske landsholdstrøje, og for nuværende synes hans udsigt til flere kampe lang.
Moukoko foretog i sommer et - set med danske briller - opsigtsvækkende skifte til FCK, men opholdet har indtil videre været af svingende karakter rent spilletidsmæssigt.
Desuden kunne Bold for nylig fortælle, at FCK er åben for at sælge den nu 21-årige frontløber, hvis den rette mulighed opstår.

Lyngby kræver 11 mio. af Brøndby
Hattrick | Afsnit 6Vi starter Hattrick med Lyngbys prisskilt på Casper 'Dani' Winther, der lyder på omkring 11 mio. kroner, hvis Brøndby vil købe ham fri. Julius Ohnesorge får en travl uge, hvor der skal sælges spillere.
Læs mere
FC København
Barcelona
Champions League





























