








Efter en start på sæsonen med dårlige resultater fik Lyngby vind i sejlene, da holdet onsdag slog Slagelse med hele 9-0 i Sydbank Pokalen.
Der var klasseforskel fra start til slut, og sejren var reelt sikret ved pausen, hvor Lyngby var foran 4-0, men efter en hård sæsonstart var der ingen planer om at gå et gear ned i kampen.
Det siger rutinerede Lasse Fosgaard, som forklarer, at Lyngby, som sagtens kunne have scoret en håndfuld mål mere, havde aftalt at smadre på fra start til slut.
- Det var en tiltrængt oplevelse. Da vi førte med nogle stykker, fik man lidt ondt af Slagelse-spillerne, men vi var bare nødt til at køre på, for vi har kraftedme haft mange dage, hvor vi har hængt med hovederne, og vi skulle prøve noget andet nu.
- Vi skal nyde det, når det endelig går godt, og det var en dejlig oplevelse, når vi både fik scoret en masse mål og holdt buret rent. Det trængte vi til.
Et dårligt resultat mod Slagelse havde formentlig forstærket krisesnakken i og omkring Lyngby.
Fosgaard forklarer, at der ikke var nervøsitet før kampen trods de dårlige resultater op til opgøret.
- Jeg vil ikke sige, vi var nervøse, men vi vidste godt, at hvis vi ikke præsterede og kom godt ud til kampen, kunne det hurtigt blive en grim omgang.
- Disse kampe har sit eget liv, og vi vidste, at Slagelse ville være topmotiverede, og vi havde stor respekt for dem. Vi vidste, vi skulle vise en komplet præstation, og vi slækkede på ingen måde på det.
- Det var selvfølgelig et hold fra et par rækker under os, men at vinde med ni mål viser stadig klasse, og nu skal vi tage de mange positive ting med til kampene i Superligaen, siger Fosgaard.
Næste gang Lyngby skal i aktion er i 3F Superligaen næste fredag hjemme mod AC Horsens.