


Frankrig fik lørdag aften deres hævn over Danmark, da de på Stadium 974 slog Kasper Hjulmand og co. med 2-1 ved VM-slutrunden.
I de seneste to forsøg har Frankrig tabt til Danmark, og de har lært af deres lektie, siger Raphael Varane til bold.dk og resten af den fremmødte presse i mixed zone efter opgøret.
- Jeg er rigtig glad for resultatet og mentaliteten på holdet. Danmark er et rigtig godt hold og solide, det er svært at spille imod dem. Det lærte vi i den seneste kamp.
- Så mentaliteten på holdet var god, hvor det var de offensive spillere, som gjorde forskellen.
Og det må man give den franske stopper ret i.
Artiklen fortsætter efter billedet

Kylian Mbappé viste nemlig høj klasse, da han med to mål og et hav af gode aktioner gav den danske defensive store problemer.
Det er da også en spiller, som Varane er glad for, at de har på det franske landshold.
- Vi kender hans kvaliteter og ved, at han kan gøre forskellen. Han er rigtig hurtig og teknisk god. Så vi er nødt til at sørge for, at han står i en god position, og så vil han gøre resten.
Frankrig står nu noteret for seks point efter to kampe, og dermed er de forsvarende verdensmestre nu allerede videre til 1/8-delsfinalerne.
Ingen kommentarer
I øjeblikket er der ingen kommentarer til denne artikel. Vær den første til at kommentere.
Skriv kommentar