EM -Fransk angriber savner udelukket trio
2016-05-20 08:46:01
Foto: Getty Images

Fransk angriber savner udelukket trio

Frankrigs Andre-Pierre Gignac ærgrer sig over, at Mathieu Valbuena, Karim Benzema og Mamadou Sakho ikke kommer med til EM.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Når Frankrig til sommer skal forsøge at vinde EM på hjemmebane, bliver det uden Mathieu Valbuena og Karim Benzema grundet sex-video-skandalen samt Mamadou Sakho, som er blevet testet positiv i en dopingtest.

Andre-Pierre Gignac er udtaget, og han erkender, at de tre spillere vil blive savnet.

- Alle ved, hvor vigtige de tre spillere er. Mathieu er blandt de spillere, som har spillet mest i Deschamps æra, og han har scoret vigtige mål. Vi ved alle, hvor stort et talent Karim har. I mine øjne, og det har jeg sagt til ham mange gange, er han den bedste 9'er i verden sammen med Luis Suarez. Mamadou hjalp os til VM med to vigtige mål.

- Det er tre vigtige spillere, men vi har en stor trup, og med de mange unge spillere – som Pogba, Griezmann og Coman – er vores mix mellem erfaring og ungdom ganske godt. Jeg tror, vi kan komme langt, siger Gignac ifølge goal.com.

30-årige Gignac spiller til dagligt i den mexicanske klub Tigres.

Annonce
Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce