2025-11-07 12:51:00

Fraulo tilbage i Tyskland: Mål større end Bayern-minutter

Oscar Fraulo scorede forleden sit første mål i Bundesligaen, og det var ifølge danskeren større end indskiftningen mod Bayern München en uge tidligere.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 10. runde

FT

GLA

3 - 1

FCK

Oscar Fraulo vendte i sommer tilbage til Gladbach efter to succesfulde år som lejesvend i Utrecht.

Den 21-årige dansker har ventet tålmodigt på sin chance, men i de seneste kampe har midtbanespilleren fået flere indhop.

Senest kvitterede han med at score til slutresultatet 4-0 ude mod St. Pauli i Bundesligaen. Det var et stolt øjeblik, fortæller han til Bold.

- Det er det fedeste at score. Jeg bliver skiftet ind og scorer på min første boldberøring. Det var virkelig en fed følelse at få scoret sådan et mål.

- Man når ikke at tænke så meget, man er bare glad og nyder det i momentet. 

En uge tidligere kom Fraulo på banen mod Bayern München. Det var også stort, men det kunne alligevel ikke måle sig med scoringen.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Fraulo tilbage i Tyskland: Mål større end Bayern-minutter
Foto: Michaela Stache/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det er altid fedt at komme i aktion mod de bedste og mærke det næste niveau. Det var ret vildt, men scoringen står stadig som det største, hvis jeg skal vælge.

Fraulo nyder at være tilbage efter et godt ophold i Utrecht, hvor han efter eget udsagn blev en mere voksen fodboldspiller.

I indeværende sæson er det blevet til fire korte indhop, men danskeren går ikke og tæller minutter.

- Jeg er glad for at være her, vi har et godt hold, og jeg er kommet godt ind på holdet. Jeg har fået en god hverdag, hvor jeg også indgår godt socialt med truppen.

- Lige nu er jeg i en periode, hvor jeg tager det meget stille og roligt. Jeg har ikke de store forventninger til spilletid, lige nu forsøger jeg bare at træne godt og gribe chancen, når den kommer.

Nærmer sig udløb
Inden længe skal der træffes en beslutning om fremtiden, da Fraulo har kontraktudløb efter denne sæson.

Det fylder dog ikke alverden.

- Min agent er i dialog med klubben. Lige nu er mit fokus udelukkende på at levere på banen.

Kan du se dig selv fortsætte i klubben?

- Det kan jeg helt klart, men det skal jo give mening for begge parter. Der skal jo være et fælles projekt, hvor begge skal kunne se sig i det, udtaler Fraulo til Bold.

Danskeren er i alt noteret for seks førsteholdskampe for Gladbach. Han har en fortid i FC Midtjylland.

Gladbach og Oscar Fraulo skal lørdag aften møde FC Köln på hjemmebane i Bundesligaen. Der er kampstart klokken 18.30. 

Du kan se den omtalte scoring i videoen til artiklen. 

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Norge ror videre - nu venter England

Hattrick | Afsnit 136

Norge bliver ved med at skrive VM-historie. Erling Haaland scorer to gange, Brasilien er ude, og nu venter en kvartfinale mod England efter englændernes dramatiske sejr over Mexico.

Læs mere
-8:55

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 10. runde

FT

GLA

3 - 1

FCK

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce