2. Division -Glad Kolding-boss: Zimling er et scoop for os
2019-06-14 14:39:35
Foto: Kolding IF

Glad Kolding-boss: Zimling er et scoop for os

Kolding IF kalder det et scoop, at de har formået at lokke Niki Zimling til klubben i rollen som sportschef.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Kolding IF har skiftet Ulrik Pedersen ud med Niki Zimling på posten som sportschef, og den nykronede 1. divisionsklub er stolt af den nye tilgang.

Bestyrelsesformand Claus Holm-Søberg mener, at Zimling er et scoop for klubben og den helt rigtige løsning.

- Vi har fundet det rigtigt at bibringe ny inspiration og energi til klubben og holdet i den nuværende situation med oprykningen. Skiftet på posten som sportschef sker efter grundige overvejelser i bestyrelsen og med indgående samtaler mellem Niki og bestyrelsesrepræsentanter, siger Holm-Søberg til klubbens hjemmeside.

- Vi synes at det er et scoop for klubben og er sikker på at Niki med sin store erfaring kan være med til at løfte klubben til nye højder. Niki skal ikke kun udfylde rollen som sportschef, men bliver også mentor for klubbens dygtige spillere.

Klubben skriver videre, at ét af hovedmålene i den kommende sæson er at sikre overlevelse i 1. division, at give klubbens talentarbejde et løft samt at skabe vej for klubbens talenter til førsteholdet.


Foto: Kolding IF

2 kommentarer

Læs alle kommentarer
annonce
annonce
annonce
annonce
0