2025-05-20 13:18:00

Glæde i Hillerød: Politisk opbakning til nyt stadion

Hillerød Fodbold oplyser, at der nu er politisk opbakning til etableringen af et stadion godkendt til 1. divisionsfodbold på Hillerød Stadion.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 32. runde

FT

HIL

3 - 1

VEN

Hillerød Fodbold er et lille stykke tættere på at vende tilbage til hjemmebanen.

Efter at klubben i snart tre år har spillet hjemmekampe på 'udebane', oplyser klubben nu på Facebook, at der er politisk opbakning til etablering af et stadion godkendt til 1. divisionsfodbold på Hillerød Stadion. Planen er, at der skal spilles på en kunstgræsbane.

I en pressemeddelelse fra Hillerød Kommune fremgår det, at økonomiudvalget indstiller en løsningsmodel til byrådet for, at 1. divisionsholdet igen skal kunne spille hjemmekampe på Hillerød Stadion. 

Forslaget vil tage bedre hensyn til naboerne og kan realiseres forholdsvist hurtigt, lyder det.

Planen er, at forslaget skal behandles i byrådet den 21. maj. Herefter sendes forslaget i naboorientering fra uge 24 til uge 27, ligesom der undervejs vil blive holdt borgermøde, hvor naboer og andre interessenter kan få svar på deres spørgsmål og dele deres tanker.

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -Glæde i Hillerød: Politisk opbakning til nyt stadion
Foto: Kenn Kegel

Det oplyses samtidig i pressemeddelelsen, at byrådet og forvaltningen som led i forslaget vil være i tæt dialog med alle brugere af Hillerød Stadion om både de konsekvenser og muligheder, som det nye forslag vil medføre, ikke mindst med atletikudøverne.

- Vi har tillid til, at politikerne vil finde en fornuftig og brugbar løsning også for atletikudøverne i Hillerød Kommune, lyder det fra Hillerød på Facebook.

I de seneste sæsoner har Hillerød Fodbold spillet deres hjemmekampe i NordicBet Ligaen på Right to Dream Park i Farum. I næste sæson skal holdet spille hjemmekampe i Helsingør. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 32. runde

FT

HIL

3 - 1

VEN

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce