

FC Barcelona har forsøgt ihærdigt, men det lader til, at Julian Alvarez bliver i Atletico Madrid.
Argentineren italesatte vel at mærke selv under VM, at han føler sig klar til næste udfordring på klubplan, og måske er det det, der har skabt utilfredshed hos visse Atletico-fans.
Til onsdagens hjemmekamp mod Malaga, hvor Alvarez ifølge Diego Simeone ikke var med af fysiske hensyn efter VM, blev der i hvert fald fra nogle fans råbt mindre pæne ting.
Det spanske medie Eldesmarque refererer, at særligt en bestemt del af sydtribunen råbte ’Julian Alvarez, søn af en luder’ omkring slutfløjt.
Artiklen fortsætter efter billedet

Tilråbet bredte sig ikke mere end det, men Diego Simeone blev efter kampen spurgt til tilråbene, uden at Atletico-træneren specifikt blev præsenteret for, hvad der blev råbt.
- Jeg er meget respektfuld over for vores folk, svarer Simeone kortfattet efter 2-0-sejren, som blev Morten Hjulmands debut.
26-årige Julian Alvarez har kontrakt til 2030 i Atletico Madrid.

Tullberg-panderynker og optimisme i FCK
Ugens Suppe | Afsnit 6FC Midtjylland spiller ikke godt. Sådan lyder vurderingen fra panelet, som runder et transferpres i FCM og en Mike Tullberg, der er blevet mere rolig - og nok også mere bekymret.
Læs mere
Atletico Madrid
La Liga

























