3F Superliga -Grytebust: En rimelig komfortabel sejr
2016-05-03 08:16:40
Foto: Morten Wamsler / OB

Grytebust: En rimelig komfortabel sejr

OB-keeper Sten Grytebust er godt tilfreds med fynboernes indsats i 2-0-sejren over Esbjerg mandag aften.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 27. runde

FT

EFB

0 - 2

OB

19'
01
Anders K. Jacobsen
Mål
90'
02
Ari Freyr Skulason
Mål

OB øgede først til 2-0 i overtiden, men havde kontrol over Esbjerg det meste af vejen i mandagens 2-0-sejr på Blue Water Arena, mener OB-keeper Sten Grytebust.

- Vi havde kontrol det meste af tiden, bortset fra en periode i anden halvleg og helt i begyndelsen. Vi skulle have haft mere ud af første halvleg, og vi kunne godt have ført større ved pausen, men i det store hele er det godt at komme hjem med tre point fra en udekamp, og det er selvfølgelig godt for mig som keeper at holde et clean sheet.

- Jeg følte egentlig, at vi havde meget godt styr på det, også selv om de i en periode lagde tryk på os, for de blev ikke rigtig farlige, og jeg synes, det var en rimelig komfortabel sejr, siger Grytebust til ob.dk.

Grytebust har nu tre clean sheets i ni kampe for OB.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 27. runde

FT

EFB

0 - 2

OB

19'
01
Anders K. Jacobsen
Mål
90'
02
Ari Freyr Skulason
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce