Conrad Harder kan få debut for U21-landsholdet, som den 15. oktober møder Island i den afgørende EM-kvalifikationskamp.
Det danske stjernefrø har fået en fremragende start på livet i Sporting, hvor han allerede har noteret sig for både et mål og en assist.
Han har også fået debut i Champions League, og de mange gode skridt har gjort, at U21-landstræner Steffen Højer mente, at det var hans tur til at blive en del af U21-truppen.
Også selvom han er den eneste i truppen, som er fra 2005.
- Han har ikke kigget sig så meget tilbage.
Artiklen fortsætter efter billedet

- I Nordsjælland viste han, at han skulle spille. Han er voldsom aggressiv, arbejder stenhamrende hårdt og han scorer mål.
- Så kommer han til Sporting, og jeg må bare sige, jeg har været imponeret over de minutter, han har spillet dernede på et rigtig højt niveau og et rigtig godt hold.
- Så jeg synes, han er en spændende spiller, og jeg glæder mig til at se ham her for første gang.
- Han er jo lidt yngre end en del af de andre, men det er fuldstændig lige meget.
- Jeg har en god idé om, hvad det er, han kan bringe til det her hold, fortæller han til Bold.
Conrad Harder har tidligere gjort sig på U18- og U19-landsholdet, som han i alt har scoret tre mål for.

Sporting CP
Portugal Primeira Liga
Danmark U21

























