Danmark (k) -Harder tvivlsom til Italien-kamp
Foto: Til Buergy/AP/Ritzau Scanpix
2026-04-15 08:54:00
Foto: Til Buergy/AP/Ritzau Scanpix

Harder tvivlsom til Italien-kamp

Jakob Michelsen håber, at Pernille Harder, der måtte udgå med en hovedskade i sejren over Sverige, bliver klar til lørdagens kamp mod Italien. Det fortæller landstræneren til TV 2 Sport.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- 4. runde

I morgen d. 18. apr 15:00

DAN

vs

ITA

Det danske kvindelandshold tog et vigtigt skridt mod VM i 2027, da de tirsdag aften slog Sverige med 2-1 i kvalifikationen.

Janni Thomsen og Pernille Harder stod for de to danske scoringer.

Førstnævnte erstattede netop Harder, der efter en times spil måtte udgå med en hovedskade.

Landstræner Jakob Michelsen gav efter kampen en status på den danske stjerne. Det gjorde han til TV 2 Sport.

- Status er, at nu går protokollen for hovedskader i gang, og så kommer det primært an på, hvordan hun responderer. Forhåbentlig er hun klar på lørdag. 

- Vi har dygtige folk, der følger hende. Men det vigtigste er selvfølgelig hendes helbred, sagde Jakob Michelsen til TV 2 Sport.

Danmark fører efter sejren kvalifikationsgruppen med syv point. 

Det er lørdag, at Italien kommer på besøg i Parken.

Artiklen fortsætter efter indholdet

- 4. runde

I morgen d. 18. apr 15:00

DAN

vs

ITA

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce