Efter en meget blandet sæsonstart slog Jammerbugt forleden Aarhus Fremad med hele 5-0 på udebane, og det var en forløsende triumf, erkender profilen Emil Haucke.
- Der har været optræk til sejren i gennem et længere stykke tid, så det selvfølgelig en skøn fornemmelse at sætte de tre point ind på kontoen. Vi har spillet godt i flere af de tidligere kampe også, men har bare været knap så kyniske som Aarhus Fremad. Mellem felterne har det set fint ud, men vi har bare skullet bruge fem-syv chancer per mål, siger Haucke til bold.dk.
Jammerbugt har generelt slidt med resultater det seneste års tid, men Haucke mener ikke, det skyldes for høje forventninger til holdet.
- Vi har en del Superliga- og 1. divisionskampe på vores hold og mange 2. divisionskampe, så man kan sagtens sige, at vi har underpræsteret. Der er også en del nye og unge spillere på holdet, og de har lige skullet bruge lidt tid.
- Men jeg synes virkelig, at de er begyndt at tage skeen i den anden hånd, og de er begyndt at sætte deres aftryk på klubben. Vi kan være skuffende over resultaterne indtil videre, men til gengæld ser det meget godt ud i forhold til at få flere sejre, siger Haucke og peger blandt andet på en stærkt forbedret organisation i forhold til tidligere som et godt fundament for stabile resultater.
Haucke og co. har tre point op til Odder og Kjellerup, der lige nu ligger og slås om den vigtige fjerdeplads i pulje 3.
- Vi ved godt, at det ikke sker automatisk, men måske kan 5-0-sejren være starten på en god stime. Vi skal møde Thisted lørdag, og det er en meget svær kamp mod et af de bedste hold i rækken.
- Forhåbentligt kan vi fortsætte de gode spillemæssige takter og hente et resultat mod dem. Kan vi det, kan det være startskuddet til en god slutspurt, og så er top fire slet ikke urealistisk. Jeg synes, vi har truppen til det, siger Haucke.
Udover den afgørende periode i 2. division skal Jammerbugt i slutningen af oktober også mod FC København i pokalen.
mikael@bold.dk


Jammerbugt FC
CampoBet 2. division





























