Andreas Hansen har vogtet buret fast for HB Køge i denne sæson, men fra næste sæson får Hansen ny konkurrence om spilletiden.
HB Køge har sikret sig tilgang i form af den 19-årige målmand Mathias Würtz, som kommer til klubben fra OB.
- Vi har haft Mathias på besøg og til træning her i klubben, vi har desuden set ham i kampe for OB, hvor han har gjort det godt, og endelig har han fået varme anbefalinger med at vores tidligere målmandstræner Lars Bjerring, der har trænet ham i OB, siger HB Køge-træner Henrik Lehm til klubbens hjemmeside.
- Mathias er en spændende ung målmand med et stort potentiale. Han er meget moden af sin alder og er meget målrettet i sin træning. Han har en god størrelse, er god med fødderne og har hurtige reaktioner på stregen.
Samtidig med Würtz' ankomst siger HB Køge farvel til den nuværende andenmålmand Frederik Hansen.
- Frederik Hansen stopper i HB Køge ved kontraktudløb til sommer. Frederik har spillet ungdomsfodbold i klubben og er gået hele vejen fra ungdom til senior, hvor det er blevet til syv førsteholdskampe, så det er naturligvis svært at sige farvel til ham.
- Han har gjort det godt, når han har spillet, men med Andreas Hansen foran sig, har det været for sjældent, og for Frederiks karrieres skyld skal han ud og spille nu. Derfor er beslutningen truffet i fællesskab, og vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden, siger sportsdirektør Per Rud til klubbens hjemmeside.
HB Køge ligger før sidste runde af 1. division nummer seks.



HB Køge
OB
3F Superliga
Betinia Liga































