





Hillerød skulle lørdag et smut til Tårnby i 2. division - Gruppe 2, hvor de tørnede sammen med hjemmeholdet fra AB Tårnby.
Det var top mod bund, da Hillerød var placeret på fjerdepladsen, mens værterne fra Tårnby er det absolutte bundhold i rækken, da de ligger på en sidsteplads, men det var ikke til at se i løbet af opgøret.
AB Tårnby fik nemlig en drømmestart på opgøret, da de allerede bragte sig foran med 1-0, da Dominik Kis var på pletten efter tre minutter. Det hele blev dog bedre endnu for hjemmeholdet.
De bragte sig nemlig også foran med 2-0, da Abdou Goddard fik sendt bolden i mål kort tid før pausen.
Hillerød var fuldstændig på hælene, men AB Tårnby-showet var langt fra færdig, da Kis igen kom i fokus og sendte bolden ind i netmaskerne til 3-0 efter 62 minutter af kampen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Tårnbys Sebastian Segall ville dog ikke se passivt til, og han fik derfor også sendt bolden over stregen, da han gjorde det til 4-0 efter 69 minutter.
Det blev også kampens resultat, og dermed fik Hillerød en overraskende lussing af rækkens bundhold fra AB Tårnby.
Andetsteds var Brønshøj på jagt efter overlevelse, da de skulle møde topholdet fra Nykøbing.
Brønshøj kunne med en sejr stige tre pladser i tabellen, hvor de kunne bevæge sig over nedrykningsstregen, og det blev en rigtig god eftermiddag for hjemmeholdet fra Brønshøj.
De formåede nemlig at vinde med 2-0, hvor Alexander Lazarevic og Bayan Fenwick kom på måltavlen og sikrede Brønshøj en utrolig vigtig sejr.
Brønshøj står nu noteret for 23 point på tiendepladsen, der dog er det samme antal som Roskilde KFUM, der har en kamp i hånden i 2. division - Gruppe 2.