Danmark -Hjalte Nørregaard skal træne FCK-talenter
2016-03-23 13:07:01
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

Hjalte Nørregaard skal træne FCK-talenter

Hjalte Nørregaard vender tilbage til FC København. Fra sommer og frem skal han være assistenttræner på klubbens U17-hold.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Hjalte Nørregaard indstillede i sommer sin aktive karriere, men han bliver på fodboldbanen. Til sommer vender Nørregaard hjem til FC København for at arbejde som træner.

Den tidligere klubanfører bliver tilknyttet U17-holdet som assistenttræner for Jakob Neestrup.

- Vi har hele tiden haft en klar ambition om, at vi gerne vil have trænere ind med en god spillererfaring og indsigt i FC Københavns spillestil og kultur. I Hjalte har vi fundet den helt optimale kandidat, siger manager på School of Excellence, Sune Smith-Nielsen, til klubbens hjemmeside og fortsætter:

- Hjalte har store ambitioner om at være talentudvikler, og vi har haft dialog med ham gennem de seneste to år om en rolle hos os, når han var færdig som aktiv. Derfor er det en stor glæde for os at byde ham velkommen hjem, og vi ser det som en styrkelse af vores setup og organisation på School of Excellence.

Hjalte Nørregaard nåede over 300 kampe for FCK som aktiv.


Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

15 kommentarer

Læs alle kommentarer
annonce

Mest læste

annonce
annonce
annonce
0