2024-11-05 06:49:38

Hjulmand trist over Amorim-exit: Håber han er stolt

Morten Hjulmand begræder Ruben Amorims Sporting-exit, men fortæller i samme ombæring, at den portugisiske træner skal være stolt. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 4. runde

FT

SCP

4 - 1

MCI

Snart kommer Morten Hjulmand til at prøve noget, han aldrig har prøvet før. 

Spille i Sporting CP under en træner, der ikke hedder Ruben Amorim.

Den 39-årige portugiser er som bekendt blevet købt fri af Manchester United, hvor han træder til i den kommende landsholdstermin. 

Morten Hjulmand er ked af, at Amorim forlader klubben.

- Jeg ser det som en positiv udfordring at forsøge at blive mestre uden Ruben, hvilket er hovedmålet for denne sæson. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Sporting CP -Hjulmand trist over Amorim-exit: Håber han er stolt
Foto: Patricia De Melo Moreira/AFP/Ritzau Scanpix

- Livet går videre, og vi vil vise, at vi ikke længere har brug for ham. Men det var hårdt for mig at få at vide, og jeg er ked af, at han tager afsted. 

- I fodboldens verden opstår denne slags muligheder for både spillere og trænere. Det er en del af gamet, og jeg håber, Ruben er stolt over at få et tilbud som dette, siger danskeren på et pressemøde.

Sporting spiller tirsdag aften mod Manchester City i Champions League, inden Amorim søndag har afskedskamp mod Braga i den portugisiske liga. 

Den kommende United-træner har vundet to mesterskaber og to pokaltitler i sin tid ved roret i Sporting. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 4. runde

FT

SCP

4 - 1

MCI

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce