








Der skulle gerne være forskel på en nedrykker fra Alka Superligaen og en oprykker fra 2. Division. Det viste Hobro med stor tydelighed i dag, at der da også er.
Blot en halv time skulle Hobro bruge før kampen reelt var afgjort.
Allerede efter 12 minutter tegnede Anders Holvad sig for kampens første scoring, men i stedet for at trække vejret fortsatte Hobro i højt tempo.
Blot fire minutter senere modtog Lucas Jensen bolden på højrekanten, og her satte han fuldstændig AB's venstreback med et langt træk. Lucas Jensen fandt herefter flot en fremadstormende Nicholas Gotfredsen, der uden problemer kunne heade bolden i kassen til 2-0.
Helt galt gik det for AB efter 29 minutter. Her fik et frispark lov til at passere hele vejen ind i feltet, hvor bolden via en lille videresnitning ramte AB-målmand Jannich Storch i hovedet og derefter dansede i mål.
Herfra stod kampen i stampe, men efter 65 minutter ville AB også lege med.
Hobro fik af flere omgange ikke clearet bolden ud af egen forsvarszone, og det udnyttede Emil Holten til at skabe spænding i kampen med en scoring til 1-3.
Spændingen varede dog ikke længe, for minuttet efter modtog den store angriber Wilfried Domoraud bolden ved bagerste stang. Her lod han bolden hoppe en enkelt gang, inden han via et halvliggende saksespark resolut sparkede bolden ind i det lange hjørne uden chance for Jannich Storch.
Oppe med 4-1 trak Hobro i håndbremsen, hvorfor kampen endte 4-1 til værterne, der dermed for alvor stemplede ind i 1. division.
I Nykøbing Falster var der lagt op til kamp mellem to af de formodede bundhold, da Skive kiggede forbi.
Begge hold er dog startet fremragende i den nye sæson, hvorfor der var store forventninger til kampen i Enelco Arena.
Første halvleg forblev målløst, men i anden halvleg lukkede hjemmeholdet fra Nykøbing FC gevaldigt op for sluserne.
Små 10 minutter inde i 2. halvleg dukkede forsvarsspilleren Kasper Jensen op og gjorde det til 1-0, inden det tidligere Lyngby-talent Mads Kaalund efter en time gjorde det til 2-0 via en lang tå, der akkurat fik prikket bolden ind over stregen.
Hjemmeholdet var dog langt fra færdige. Få minutter efter Kaalunds scoring splittede rutinerede Lars Pleidrup Skive-forsvaret ad. Den tidligere AGF'er havde muligheden for at spille en medspiller fri på midten af banen, men i stedet satte han selv elegant bolden i kassen.
Ydmygelsen af Skive blev total, da Jan Berner med 10 minutter igen gjorde det til 4-0.
Dagens resultater i 1. division betyder, at oprykkerne fra Nykøbing FC atter topper rækken imens Skive dumper ned på 6. pladsen.