

Randers FC styrede længe mod tre point, da kronjyderne mandag eftermiddag gæstede Vejle Boldklub.
I de absolut døende minutter begik Daniel Høegh dog et klodset straffespark på Bismark Edjeodji, hvorefter Mikkel Duelund fra pletten sikrede hjemmeholdet det ene point.
Daniel Høegh fortæller i et interview med Viaplay efter 1-1'eren, at han står med en kæmpe skyldfølelse efter den afgørende forseelse.
- Jeg har det forfærdeligt. Det er simpelthen forfærdeligt. Vi spiller jo en anden halvleg med ét formål, og det er at køre de tre point hjem – og det gør vi langt hen ad vejen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- De har én stor chance på et hjørnespark, så det er jo enten dødbolde eller fejl fra vores side, som skulle gøre det for dem.
- Jeg ender jo med at forære dem det ene point. Så lige nu står jeg med en kæmpe skyldfølelse, siger Randers-stopperen.

VM Morgenbriefing: Ronaldos sidste VM - Belgien knuser USA
Hattrick | Afsnit 138Cristiano Ronaldos VM-karriere er slut. Spanien slog Portugal 1-0 på en sen scoring og bookede billetten til kvartfinalen, mens Roberto Martínez samtidig takkede af som portugisisk landstræner.
Læs mere
Vejle Boldklub
Randers FC
3F Superliga






































