2021-04-26 07:40:33

Højer uenig med Wind: Står for egen regning

Casper Højer mener ikke, at AGF altid gejler en stemning op, men FCK-spillerne gik til grænsen i forhold til at bruge tid på at ligge i græsset i søndagens kamp, synes han.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Artiklen fortsætter efter indholdet

Superliga - 27. runde

FT

AGF

1 - 2

FCK

26'
0 1
Jonas Wind
Mål
31'
1 1
Casper Højer Nielsen
Mål
58'
1 2
Jens Stage
Mål

Det endte i dramatiske scener, da AGF og FC København søndag krydsede klinger, og sindene kom i kog i slutminutterne.

Der opstod tumult, da Viktor Fischer blev liggende i græsset efter en tackling, og AGF-målmand Kamil Grabara gik hen og hev ham i trøjen for at få ham op at stå.

AGF-målscorer Casper Højer mener, at FCK-spillerne lå lige lovligt meget ned i de 90 minutter plus tillægstid.

- Det er en del af spillet, men det var lige grænsen i dag i forhold til, hvor meget spilletid der var i kampen. Det var lidt ærgerligt for dem, der var mødt frem, for jeg tror, det var en fed kamp at se, sagde Højer efter kampen.

Er fansene med til at opildne jer?

- Ja, selvfølgelig. Vi har kæmpet det bedste, vi har lært i de 30 træningskampe, vi har haft uden fans.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Højer uenig med Wind: Står for egen regning
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

- Men det er klart, at det er specielt, når det bimler og bamler i Aarhus, og vi ville hellere end gerne have givet dem tre point, men sådan skulle det ikke være.

Jonas Wind siger, at det altid er jer, der gejler en stemning op, så det ender i tumult. Er det rigtigt?

Artiklen fortsætter efter annoncen

- Nej, det synes jeg ikke, men det må stå for hans regning. Det har jeg ingen kommentar til.

Men er det en del af jeres plan at stikke lidt til dem?

- Næ, det er det ikke. Vi spiller for at vinde alle kampe, og vi har ikke respekt for nogen hold. Det ændrer sig ikke, fordi det er FCK eller Horsens.

- Men det kan være, at de ikke er vant til, at der er nogen, der spiller for at vinde hver gang, siger Højer.

AGF og FC København mødes i Parken næste mandag.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Superliga - 27. runde

FT

AGF

1 - 2

FCK

26'
0 1
Jonas Wind
Mål
31'
1 1
Casper Højer Nielsen
Mål
58'
1 2
Jens Stage
Mål

101 kommentarer

Skriv kommentar
annonce

Mest læste

annonce
annonce

Seneste nyheder

annonce