

Lørdag aften tog Lazio imod Atalanta i Serie A.
Gæsterne havde danske Rasmus Højlund med fra start, mens Joakim Mæhle sad over grundet karantæne.
Mæhles fravær gav plads til 30-årige Davide Zappacosta, der har siddet ude i næsten en måned grundet en skade.
Netop Zappacosta stjal showet efter 23 minutters spil, da han scorede noget af et perlemål, som altså sendte Atalanta i front.
Lazio satte sig herefter på spillet, men hjemmeholdet havde svært ved at kombinere sig frem til de helt farlige chancer.
Stillingen ved pausefløjt var således 1-0 til Atalanta.
I anden halvleg var Ciro Immobile tæt på at bringe Lazio på 1-1, men angriberens skudforsøg blev reddet i sidste øjeblik af Atalanta-keeperen Juan Musso.
Kort efter var der fare på færde i den anden ende, hvor Rasmus Højlund dog manglede den sidste skarphed for at få nettet til at blafre.
Danskeren var dog ikke færdig med at volde Lazio problemer, og i det 65. minut gjorde han for alvor væsen af sig.
Her tog det tidligere FC København-talent et aggressivt og målrettet løb i Lazio-feltet, hvor han lige præcis ankom i tide til at glide bolden i mål på et indlæg fra angrebskollegaen Ademola Lookman.
Et yderst veludført mål, der er kendetegner en ægte måltyv.
Lazio pressede på for at skabe spænding i kampen, men Atalanta holdt hjemmeholdet fra fadet og kørte således den ganske fortjente 2-0-sejr i hus.
Resultatet betyder, at Atalanta nu ligger på tredjepladsen i Serie A, hvor holdet har 41 point efter 22 spillerunder.
AS Roma og AC Milan har samme antal point, men stikker de to hold på målscoren.
Lazio ligger i skrivende stund på sjettepladsen.


Atalanta
Lazio
Serie A



























