
AC Horsens fik en skuffende start på Betinia Ligaen, da de ambitiøse østjyder måtte nøjes med 0-0 hjemme mod oprykkerne fra Aarhus Fremad.
Mod slutningen af kampen fik Yamiro Ouorou en særligt dårlig dag, da han blot formåede at være på banen i et kvarter, før han blev givet marchordre.
Den unge beniner trak en advarsel efter ti minutters spil og fem minutter senere var den helt gal for midtbanespilleren.
Ouorou kom for sent ind i en tackling og fangede Magnus Kaastrup, og det blev takseret til en advarsel nummer to og dermed et rødt kort.
Det ramte den 19-årige spiller hårdt, og han forlod banen i tårer, mens både anfører Matej Delac og David Nielsen forsøgte at komme med opløftende ord.
Kampen mellem Horsens og Aarhus Fremad sluttede 0-0.
Du kan se situationen med det røde kort og Ouorous efterfølgende sammenbrud i klippet her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AC Horsens
Aarhus Fremad
Betinia Liga




























