AC Horsens er i gang med at forberede truppen til turen ned i 1. division.
Det har lørdag udmøntet sig i en transfer, da 19-årige Tobias Stagaard skifter til klubben fra de kommende ligarivaler, Esbjerg.
Hos AC Horsens får han en aftale frem til 2023, og det glæder sportschef Niels Erik Søndergård, der kender den unge stopper for den fælles tid i Esbjerg.
- Tobias bliver seniorspiller til sommer, og han er en spiller, jeg har kendt godt gennem lang tid. Han er en forsvarsspiller, der sætter en ære i at forsvare, men han er også dygtig med bolden og har en fremragende pasningsfod og et godt blik for spillet.
- Han har stadig en del, han skal lære, og han bliver ikke nødvendigvis en del af vores startopstilling fra dag ét, men han skal suge til sig, og så skal det nok komme, fortæller Niels Erik Søndergård i en pressemeddelelse.
Tobias Stagaard nåede ikke at få førsteholdsdebut for Esbjerg.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AC Horsens
Esbjerg fB
3F Superliga
Betinia Liga






























