AC Horsens' Superliga-drømme led mandag aften et nyt knæk, da de hjemme led et 1-3-nederlag til Lyngby Boldklub.
Uroen ulmer i klubben og i slutningen af opgøret sang Horsens-fansene, at de ønskede en fyring af sportsdirektør, Esben Hansen.
Efter opgøret blev Horsens-spilleren Julius Madsen foreholdt af Viaplay, hvordan det føles.
- Hvad de står og gør, det har jeg ikke nogen kommentar til, men det er selvfølgelig hårdt med det nederlag efter en ellers fin start på kampen.
AC Horsens tabte også i forårspremieren mod Esbjerg, og de er har nu kniven for strube, hvis de i første omgang skal sikre en plads i top-seks.
Julius Madsen fortæller, at mandagens nederlag besværliggør ambitionen om Superliga.
- Det er selvfølgelig klart, at det er et skridt ned ad vejen på målet i år, men det er bare næste kamp, og så må vi ud på træningsbanen og give den gas og forhåbentlig vinde de næste to kampe, slutter han.
Du kan læse meget mere om opgøret her.

AC Horsens
Betinia Liga
































