1. Division -Horsens og Vendsyssel snublede i toppen
2015-11-29 16:57:42
Foto: Lars Rønbøg / Getty Images

Horsens og Vendsyssel snublede i toppen

AC Horsens og FC Helsingør dummede sig i toppen af 1. division.Horsens tabte på hjemmebane med 3-1 til Næstved, og Vendsyssel tabte 3-2 til Helsingør.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 19. runde

FT

FCV

0 - 2

HBK

60'
01
Søren Henriksen
Mål
69'
02
Kristian Andersen
Mål

AC Horsens havde en gylden mulighed for at lægge afstand til konkurrenterne i toppen, da de søndag mødte oprykkerne fra Næstved på hjemmebane.

Det startede også planmæssigt for Horsens, som kort inden pausen kom foran 1-0, da Kjartan Finnbogasson headede bolden i kassen efter et hjørnespark fra Frederik Møller.

Efter pausen vendte kampen fuldstændigt, hvor Næstved på seks minutter fik lavet tre mål. Først sparkede Kevin Bechmann Timm bolden ind til 1-1, kort tid efter var det Stefen Nygaard som headede bolden ind til en Næstved-føring og sidst scorede Mikkel Luimes Nielsen til 3-1.

Dermed missede AC Horsens en god mulighed for at lægge pres på de andre i topstriden, men de var ikke de enste i toppen, som snublede denne søndag. Vendsyssel havde besøg af FC Helsingør, som man havde store problemer med. 

Helsingør kom foran efter 26 minutter, da Anders Holst stak afsted i et kontraangreb efter et Vendsyssel-hjørnespark og udnyttede muligheden.

Vendsyssel kom tilbage i kampen med to hurtige scoringer inden pausen ved Bjarke Jacobsen og Sonny Okosun, men mod slutningen af kampen gik det galt.

Morten Koch scorede to gange på to minutter med et kvarter igen, og dermed endte FC Helsingør med at levere overraskelsen i Hjørring med en 3-2-sejr.

I den anden ende af tabellen fik FC Roskilde en tiltrængt sejr, da de på udebane slog Skive med 1-0. Bajram Fetai scorede sejrsmålet i første halvleg, da han blev sendt afsted i et kontrastød af Andreas Lissau.

Sejrene til Helsingør, Næstved og Roskilde betød, at FC Vestsjælland var endnu mere presset i bunden af rækken, hvor de er fanget på sidstepladsen.

Det blev ikke bedre søndag, da de på hjemmebane tabte 2-0 til HB Køge efter scoringer af Søren Henriksen og Kristian Andersen. Dermed har FC Vestsjælland nu fire point op til FC Roskilde på 11. pladsen.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 19. runde

FT

FCV

0 - 2

HBK

60'
01
Søren Henriksen
Mål
69'
02
Kristian Andersen
Mål
Annonce

14 kommentarer

Se kommentarer
Annonce