Per Frandsen og Hvidovre IF skilles til sommer.
Allerede onsdag bekræftede hovedpersonen den nyhed til Bold. Det kan du læse mere om her.
På Hvidovres hjemmeside bekræfter klubben, at Frandsen ikke forlænger sin kontrakt.
Hvidovre-direktør Bo Tue Knudsen begræder legendens exit.
- Vi har haft en god og konstruktiv dialog om en fortsættelse af samarbejdet med Per Frandsen og er kede af, at vi ikke kunne nå i mål med dette.
Per Frandsen nåede otte år i Hvidovre. I den periode formåede han blandt andet at føre klubben op i 3F Superligaen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Perioden med Per har været enestående, hvor Hvidovre Fodbold har udviklet sig til en i dag fuldtidsprofessionel klub med sidste sæsons deltagelse i Superligaen som en kulmination på denne udvikling.
- Pers fodboldfilosofi med underholdende bold besiddende spil er blevet klubbens DNA og en profil, der også i fremtiden vil blive fastholdt.
- Vi er kede af, at tiden nu er til at skilles og skylder Per en stor tak for det imponerende aftryk, som han har sat på Hvidovre IF og ønsker Per al muligt held og lykke i hans videre trænerkarriere, udtaler Bo Tue Knudsen på Hvidovres hjemmeside.
Hvidovre oplyser, at man regner med at have nu afløser på plads inden opstarten på den nye sæson.
Ifølge Bolds oplysninger er Martin Retov i favoritfeltet til jobbet. Det kan du læse mere om her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Hvidovre IF
Betinia Liga



































