2022-05-07 17:01:26

Hvidovre led sent og smertefuldt nederlag

Hvidovre led lørdag et 1-2-nederlag til Nykøbing FC, der sent i kampen fik vendt det, der lignede et nederlag, til tre point i NordicBet Ligaens oprykningsspil.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 28. runde

FT

NFC

2 - 1

HIF

19'
01
Christoffer Boateng
Mål
83'
11
Nicolai Jessen
Mål
90'
21
Milas Schwensen
Mål

Hvidovre IF skulle lørdag bruge en sejr for at holde sig til i det sjove selskab i 1. division. 

En udekamp mod Nykøbing FC var på menuen for Hvidovre, og det lignede fra kampens start, at det ville blive en let sag for gæsterne.

Den 26-årige angriber Christoffer Boateng fik nemlig bragt Hvidovre i front efter 19 minutters spil, da han flugtede bolden i mål efter et fornemt indlæg fra angrebskollegaen Marcus Lindberg.

Nykøbing kom bedre med efter scoringen, og i det 24. minut var 28-årige Mathias Kristensen tæt på at udligne, da han tog sig af et frispark på kanten af feltet.

Kristensens frisparksforsøg tog et par afretninger, inden det blev reddet på stregen af en Hvidovre-spiller.

Artiklen fortsætter efter billedet

NordicBet Liga -Hvidovre led sent og smertefuldt nederlag
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

Mathias Kristensen var igen på færde efter 33 minutters spil, hvor han modtog et præcist indlæg, men angriberens afslutning manglede den fornødne skarphed.

Stillingen var således 1-0 til gæsterne fra Hvidovre ved pausefløjt.

I anden halvleg var Nykøbing mest på bolden, men hjemmeholdet havde svært ved at kreere de helt store chancer.

Mod kampens slutning blev det dog mere og mere nervøst for Hvidovre, der holdt stand frem til det 83. minut. 

Her lykkedes det for forsvarsspilleren Kasper Jensen at få udlignet til stillingen 1-1, da han var først på en ripost og dermed nemt kunne sparke bolden i netmaskerne.

Samme scenarie gjorde sig gældende i det 90. minut, hvor Nykøbing FC igen fik scoret. 

Denne gang var det Milas Schwensen, der var først på en ripost i Hvidovre-feltet, og så kunne han altså sende hjemmeholdet på sejrskurs.

Scoringen fik Hvidovre til at sende alt frem i de døende minutter, men selvom gæsterne tydeligt jagtede en udligning, lykkedes det for Nykøbing at holde stand.

Kampen sluttede således 2-1 til Nykøbing FC, der altså tog alle tre point og dermed drillede Hvidovre IF, hvis oprykningschancer led et alvorligt knæk.

Resultatet betyder, at Hvidovre ligger på fjerdepladsen i oprykningspillet, hvorfra de har fire point op til FC Helsingør, som på nuværende tidspunkt indtager andenpladsen, som altså giver adgang til den ene af de to oprykningsbilletter.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 28. runde

FT

NFC

2 - 1

HIF

19'
01
Christoffer Boateng
Mål
83'
11
Nicolai Jessen
Mål
90'
21
Milas Schwensen
Mål
Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce