Serie A -Inglese: Vil hellere være glad end Napoli-spiller
2019-07-20 23:31:01
Foto: Getty Images

Inglese: Vil hellere være glad end Napoli-spiller

Roberto Inglese ville hellere være glad end at spille for en stor klub. Det siger angriberen til Sky Sport Italia efter skiftet fra Napoli til Parma.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Roberto Inglese havde pæn succes for Parma i den seneste sæson, hvor han under sit udleje fra Napoli scorede ni Serie A-kasser for klubben.

For nylig gjorde Parma så det skifte permanent og gav Inglese en kontrakt frem til 2024. Dermed nåede den 27-årige angriber aldrig at trække i Napoli-trøjen, men det er han ikke ked af. Det siger han til Sky Sport Italia.

- Jeg har fået et specielt bånd med træner Robert D'Averse. Vi kommer fra det samme område og er nærmest naboer, så vi har det godt med hinanden, siger han.

- Jeg faldt til med det samme. Jeg føler, at hans taktik passer perfekt til mig. Jeg foretrak at komme tilbage til Parma, min anden familie, fordi jeg vil hellere være glad end spille for en stor klub.

Roberto Inglese får dansk konkurrence i angrebet i fremtiden. Serie A-klubben købte i torsdags Andreas Cornelius for 56 millioner kroner.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce