





OB’s sæson har været præget af voldsomme udsving og et hav af mål imod - helt præcis 35 imod i 14 ligakampe.
Søndag gik der to mål ind på Viljar Myhra, men OB scorede selv fire gange og vandt dermed 4-2 i den svære udekamp mod FC Nordsjælland.
Da Alexander Zorniger umiddelbart efter kampen gæstede Viaplays studie, var der en tydelig irritation at spore.
- Det føles godt, som det altid gør, når man vinder. Det gør livet så meget lettere. Nu er ingen interesseret i, hvad der gik godt, og hvad der gik galt - udover os selv.
- Jeg elsker dette job, og jeg hader det, og jeg er uden tvivl for gammel til at fortsætte sådan, siger Zorniger til Viaplay.
Artiklen fortsætter efter billedet

Han fortsætter om præstationen:
- Første halvleg var passiv, og vi var lidt bange for banen eller hvad nu. Vi vidste, at de spillede for tre dage siden, så planen var at gøre dem trætte over 90 minutter – ikke bare 45.
- Der var meget brok på banen. Der var meget: ’Det er virkelig svært. Jeg vil gerne gøre det sådan og sådan’.
- De vil gerne have lette sejre, og det er nogle gange svært i sport, siger Zorniger.

VM Morgenbriefing: Ronaldos sidste VM - Belgien knuser USA
Hattrick | Afsnit 138Cristiano Ronaldos VM-karriere er slut. Spanien slog Portugal 1-0 på en sen scoring og bookede billetten til kvartfinalen, mens Roberto Martínez samtidig takkede af som portugisisk landstræner.
Læs mere
OB
3F Superliga






































