



- Jeg forventer, at vi vinder. Ellers fortjener vi ikke at komme til VM.
Der var klar tale fra Gustav Isaksen forud for lørdagens gruppekamp mod Belarus i VM-kvalifikationen.
Men ordene endte med at bide kantspilleren i røven.
Danmark skuffede fælt i anden halvleg og endte med et skuffende 2-2-resultat, der betyder, at alt er åbent forud for gruppefinalen mod Skotland.
Skuffelsen får dog ikke Gustav Isaksen til at trække ordene i sig. I stedet fokuserer han på, at Danmark stadig selv kan booke billetten til VM.
Du sagde, at I ikke fortjener at komme til VM, hvis I ikke kan slå Belarus. Hvad tænker du om den udtalelse nu?
Artiklen fortsætter efter billedet

- Du sætter røven i klaskehøjde inden, og det er helt fair. Det var den følelse, jeg havde inden kampen, og vi er heldige, må jeg sige, at vi har en chance mere, siger Isaksen og fortsætter.
- Det er fantastisk, at vi ikke er ude endnu. Selv om det er en svær kamp mod Skotland, så er vi stadig i en god position til at gå videre og betale tilbage til Danmark.
Joachim Andersen og Rasmus Højlund var ikke med mod Belarus på grund af sygdom, mens Victor Froholdt og Morten Hjulmand startede ude.
Ifølge Isaksen burde holdet på banen dog have kvalitet nok til at vinde kampen.
- Med det hold, vi havde i dag, skulle vi have smadret Belarus. Vi skulle fulgt op på 1-0-målet og scoret to-tre mål mere i første halvleg. Når det bare stod 1-0, var de hele tiden med. De kunne trække tiden og spille på den måde, de gjorde. Det udnyttede de til perfektion, siger Isaksen.
Danmark topper stadig gruppe C med 11 point efter fem kampe. Skotland er lige i hælene med 10 point, og derfor bliver det en gyser, når de to nationer mødes i gruppefinalen på tirsdag i Glasgow.

FIFA vil udvide VM (igen)
Hattrick | Afsnit 156Et VM med 64 hold? Det lyder voldsomt, men netop den idé bliver nu arbejdet på i FIFA.
Læs mere


Danmark
VM kval. UEFA








































