2023-11-12 19:53:23

Jakob Poulsen erkender: Ville blive skuffet

Jakob Poulsen erkender, at han ville blive skuffet, hvis han ikke ender med at lande jobbet som permanent cheftræner i Viborg. Det fortæller han til Viaplay.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

AGF

2 - 0

VFF

Jakob Poulsen agerer midlertidig cheftræner i Viborg FF, efter Jacob Friis er skiftet til tyske Augsburg.

Den tidligere landsholdsspiller har dog ikke lagt skjul på, at han ønsker jobbet som permanent træner. 

I et interview med Viaplay erkender han da også, at han ville blive skuffet, hvis ikke valget falder på ham.

- Det er den rolle, som jeg har fået nu. Så bliver jeg nødt til at tage den og være cheftræner, så længe jeg har den.

- Men det er klart. Hvis de ikke vælger mig, når den tid kommer, så må vi kigge på det. Jeg har en kontrakt i Viborg, og den har jeg egentlig ikke tænkt mig at smide ud af vinduet, selvom der kommer en anden en.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Jakob Poulsen erkender: Ville blive skuffet
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

- Men jeg ville jo selvfølgelig være en smule skuffet. Ingen tvivl om det, fortæller han.

Jakob Poulsen og Viborg-mandskabet skal søndag aften i kamp mod AGF. 

Du kan se startopstillingerne lige her.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 15. runde

FT

AGF

2 - 0

VFF

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce