2026-07-13 07:36:43

Japansk skifte i spil for Vallys

Ifølge Bolds oplysninger er et skifte til den japanske klub FC Tokyo i spil for Nicolai Vallys, der har et år tilbage af sin aftale med Brøndby.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

HIB

2 - 1

BIF

29-årige Nicolai Vallys kan være i gang med sin sidste tid i Brøndby-trøjen efter fire sæsoner på Vestegnen.

Bold kan fortælle, at FC Tokyo viser konkret interesse for den offensive midtbanespiller, og netop J-League-klubben er en destination, Nicolai Vallys godt kan se en fremtid i.

Det kræver dog, at alle formaliteter mellem parterne - Brøndby, FC Tokyo og Nicolai Vallys selv - flasker sig.

Sidste sommer forlængede Vallys sin aftale med et år frem til 2027, og han lagde ikke skjul på, at Brøndby i den grad er krøbet ind under huden på ham, om end drømmen om et udlandsskifte altid har rumsteret i hans baghoved.

Ved kontraktunderskrivelsen blev der - som Bold har fortalt - indskrevet en frikøbsklausul i hans aftale på i omegnen af to mio. euro, ca. 15 mio. kr.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Japansk skifte i spil for Vallys
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

En klausul, der kun er aktuel for udenlandske klubber og dermed også FC Tokyo, der dog godt kan forsøge at forhandle sig frem til en potentiel lavere transfersum.

Selvom kun få danske fodboldspillere har prøvet kræfter med japansk fodbold, har Brøndby-profilen formentlig fået et godt kendskab til landet og ligaen, efter at han udviklede et tæt venskab med Yuito Suzuki. 

De delte gennem to sæsoner hjemmebane i Brøndby, inden japaneren sidste sommer blev solgt til Freiburg.

Og de blågules tidligere cheftræner, Frederik Birk, lagde i sin tid i spidsen heller ikke skjul på, at Vallys påtog sig et ekstra ansvar for at få Kotaro Uchino og Sho Fukuda integreret i truppen, da de kom til direkte fra Japan for et år siden.

Nicolai Vallys rykkede til Brøndby fra Silkeborg i 2022 som en profil i Superligaen.

To år senere blev han kåret til årets spiller på bagkant af en sæson, hvor han var involveret i 21 scoringer, og hvor de blå-gule missede guldet i sidste spillerunde.

J-League-klubben huser den tidligere FC Midtjylland-spiller Alexander Scholz, der også har spillet i japanske Urawa.

Nicolai Vallys har spillet 126 kampe for Brøndby. Det er blevet til 36 mål og 27 assists.

Podcast Cover

Dansk oprejsning i Europa

Hattrick | Afsnit 164

Efter en jammerlig første uge for de danske hold i Europa, slog AGF, FCK og FCN tilbage i denne uge, mens FCM skuffede på ny. Vi ser nærmere på koefficientregnskabet.

Læs mere
-17:37

Superliga - Holdet E26

Gør sæsonen sjovere med Super Manager

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

HIB

2 - 1

BIF

Annonce

17 kommentarer

Se kommentarer
Annonce